Klasyczny wystrój wnętrza

Klasyczny wystrój wnętrza

W dzisiejszych czasach znaczna większość osób decydujących się na remont lub budowę nowego domu szuka rozwiązań architektonicznych w nowoczesnych formach. Zdarza się jednak, że powrót do wcześniejszych lat może okazać się zaskakująco pozytywny. Nie chodzi rzecz jasna o komunistyczną boazerię, ale klasyczne możliwości wystroju wnętrza.

Od samego początku

Przy budowie swoich własnych czterech ścian powinniśmy zwracać uwagę na najmniejsze detale od samego początku. Nasza wizja implementowana pod koniec realizacji budowy może nie być aż tak spektakularna, jak mogłoby się wydawać na samym początku. Z tego powodu gotowe projekty domów powinny być konsultowane na samym początku z architektem, jeszcze przez pierwszym wbiciem łopaty w ziemię. Oczywiście zdarza się, że niektóre zmiany są niezbędne, jednak są one marginalne i wynikają one zazwyczaj z niedokładnych wyliczeń lub nieznaczących błędów popełnionych na etapie realizacji. Jeżeli jednak chcemy idealnego wnętrza w stylu klasycznym, to powinniśmy o to zadbać już na pierwszych spotkaniach z projektantem zajmującym się inwestycją.

Nie tylko domy

Czy tylko i wyłącznie strefy zamieszkania mogą zostać urządzone w tradycyjnym stylu klasycznym? Bardzo duża liczba miejsc użytku publicznego może zyskać dodatkowy klimat poprzez pewnego rodzaju cofnięcie się o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat wstecz. Wbrew pozorom klienci wcale nie poszukują wyłącznie nowoczesnych rozwiązań. Wiele z miejsc właściwie już przez inne wymagania musi pozostać w tradycyjnym stylu. Trudno wyobrazić sobie, żeby restauracja na zamku miała industrialne wnętrze, przepełnione nowoczesnymi kinkietami oraz dużą ilością metalu. Można wyobrazić sobie również dużą liczbę odrestaurowanych hoteli w strategicznych punktach miast, które nie chcą zrywać z tradycją i zachować wyjątkowy klimat, pielęgnowany od wielu lat wśród swoich klientów.

Salon w stylu klasycznym

Nasz pokój dzienny nie musi wyglądać jak pomieszczenia z brytyjskich seriali powracające do dziewiętnastego wieku. Można połączyć elementy klasycznego wystroju z nowoczesnymi urządzeniami, aczkolwiek wciąż utrzymującymi się w tradycyjnym tonie. Warto wybrać najważniejsze meble w pomieszczeniu na kształt wiktoriański. Stoły okrągłe dębowe znakomicie komponują się praktycznie do każdej wizji projektanta, który za zadania postawi sobie powrót do przeszłości. Wystarczy zwrócić uwagę na wcześniej wspomniane angielskie filmy i seriale. Dobrze dobrane meble mogą nadać charakteru każdemu wnętrzu.