Katowice – czy warto tutaj ulokować swój biznes? Sprawdźmy!

Katowice – czy warto tutaj ulokować swój biznes? Sprawdźmy!

Katowice leżą w samym sercu konurbacji górnośląskiej, którą według różnych szacunków zamieszkuje od 2,2 do aż 3,5 miliona mieszkańców. Przez wiele lat miasto to było kojarzone z wszechobecnym smogiem i betonem, jednak dzięki mądremu zarządzaniu władzom miasta skutecznie udało się obalić ten krzywdzący stereotyp. Jakie branże rozwijają się najprężniej w tym mieście? Czy warto wynająć tutaj powierzchnię biurową? Dowiedz się więcej na temat lokalnej gospodarki Katowic – zapraszamy do lektury!

Katowice – miasto, które nie tylko węglem stoi

Katowice leżą w jednym z najbardziej rozwiniętych regionów Polski. Nawet jeżeli produkcja węgla ze śląskich kopalń jest stopniowo wygaszana, to górnictwo wciąż ma ogromny wpływ na tutejszą gospodarkę. Wraz z nim do miasta płynie rzeka pieniędzy pochodzących od firm zajmujących się wydobyciem tego surowca. Gospodarka tego miasta leży jednak na pewniejszej podstawie, niż wyłącznie na węglu. Miasto od lat stara się dywersyfikować swoją strukturę gospodarczą i przyciągać kolejnych inwestorów – cel ten jest realizowany między innymi poprzez organizację wielkich imprez kulturalnych i biznesowych. Te wydarzenia to między innymi Intel Extreme Masters, Europejski Kongres Gospodarczy, Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka, Rawa Blues czy Tour de Pologne. Dziś, obok branży wydobywczej ważne znaczenie dla tutejszej gospodarki ma branża medyczna i farmaceutyczna, przemysł spożywczy, budowlany, samochodowy, maszynowy oraz hutnictwo. Nie bez znaczenia jest również udział branży logistycznej i transportowej – wystarczy spojrzeć na mapę, aby zrozumieć, że Katowice po prostu muszą stawiać na rozwój tych branż!

Katowice – miast na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych

Katowice są zlokalizowane na styku najważniejszych polskich szlaków handlowych – to stąd biegnie autostrada, którą transportowane są towary do i z polskich portów. To stąd towary mogą być transportowane do naszych południowych sąsiadów. Złożoność tutejszej gospodarki, liczebność aglomeracji oraz właśnie położenie na mapie sprawiają, że znajdziemy tutaj zarówno główne jak i lokalne siedziby wielu firm o krajowym i międzynarodowym znaczeniu. Ile w takim razie zapłacimy tutaj za biuro do wynajęcia? Katowice pod względem cen najmu powierzchni biurowej możemy uznać za konkurencyjny rynek – znajdziemy tu oczywiście przestrzenie w nowoczesnych biurowcach, za których najem przyjdzie nam miesięcznie zapłacić nawet 120 złotych za metr kwadratowy. Z drugiej jednak strony jest tu również wiele obiektów dostępnych w cenach oscylujących wokół 50 złotych za metr. Warto również nadmienić, że w mieście znajdziemy wiele przestrzeni coworkingowych – w ich przypadku ceny wynoszą nawet 10 złotych za dzienny najem stanowiska.