Jakie wybrać środki higieniczne podczas menstruacji?

Podczas okresu niezwykle istotną rolę odgrywa higiena, gdyż w tym czasie kobieta jest bardziej narażona na infekcje intymne. Aby ich uniknąć, ważne jest odpowiednie dobranie środków higienicznych do indywidualnych potrzeb. Każda kobieta jest inna i każdej będzie odpowiadać, co innego. Najważniejsze, by zapewnić sobie komfort i wygodę w tym trudnym czasie.

Podpaski

Dużą popularnością wśród kobiet od pokoleń cieszą się podpaski. To ściśnięta mechanicznie i sprasowana wata, która jest otoczona materiałami pozwalającymi na wchłanianie się krwi i utrzymanie jej w środku. Przy wyborze odpowiednich należy dobrać rozmiar, stopień chłonności, a także kształt, aby zapewnić sobie maksymalny komfort. Źle dobrane mogą powodować otarcia i podrażnienia. Warto wybierać te bez zapachu, gdyż mogą one powodować alergie. Wiele podpasek neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Ponadto te ze skrzydełkami dodatkowo zabezpieczą bieliznę przed zabrudzeniem. Są w większości bardzo cienkie, przez co nie odznaczają się na ubraniu. Można je stosować podczas uprawiania sportu. Należy także pamiętać o częstej wymianie, aby zabezpieczyć się przed infekcją.

Tampony

Dla kobiet, które prowadzą intensywny tryb życia, dobrym rozwiązaniem będą tampony. Pozostają one na swoim miejscu podczas treningu, a także nadają się do aktywności w wodzie. Tutaj też należy je dopasować pod względem wielkości i chłonności. Zbyt małe nie zabezpieczą odpowiednio przed wypływem krwi, a za duże będą powodować uczucie dyskomfortu i spowodują otarcia śluzówki. Nie są polecane przy częstych, nawracających infekcjach pęcherza, gdyż uniemożliwiają swobodny przepływ krwi, co jest świetną pożywką dla bakterii.

Kubeczki menstruacyjne

Jednym z nowszych i ekologicznych środków higienicznych są kubeczki menstruacyjne. Nadają się dla kobiet, które zmagają się z intensywnym krwawieniem, a także cierpią na PMS. Od pozostałych różnią się formą aplikacji –  po złożeniu wkłada się je bezpośrednio do pochwy otworem skierowanym do góry, a także sposobem działania –  gromadzą krew, a nie wchłaniają jej. Oprócz tego są przeznaczone do wielokrotnego użytku, jednak należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i dezynfekcji. Wykonane są z silikonu lekarskiego, przez co łatwo je zaaplikować. Trzeba dobrać je odpowiednio do budowy ciała, obfitości krwawienia i aktywności fizycznej. Można stosować je nawet do 12 godzin, bez konieczności wymiany. Nie są one wskazane dla kobiet, które jeszcze nie współżyły, dla tych, które cierpią na ryzyko zespołu wstrząsu toksycznego, a także tych, którym nie zaleca ich stosowania, ginekolog.