Gdzie w Polsce znajdziemy klimat do biznesu?

Gdzie w Polsce znajdziemy klimat do biznesu?

Położenie geograficzne Polski na europejskiej mapie determinuje naszą wagę w biznesie międzynarodowym. Znajdziemy w naszym kraju kilka ośrodków biznesowych, które są uznawane nie tylko na Starym Kontynencie, ale także w wielu innych regionach całego świata. Warto wiedzieć, z czego z perspektywy ekonomicznej możemy być dumni.

Śląski sznyt

Ponad sto lat temu rozpoczęto tam działalność Centralnego Okręgu Przemysłowego. Był on oczywiście w dużej mierze oparty na wydobycie węgla, wciąż będącego niezwykle ważnym surowcem, jeżeli chodzi o wykorzystanie w energetyce. Bez cienia wątpliwości można jednak stwierdzić, że klimat inwestycyjny na Górnym Śląsku nieco się zmienia. W dzisiejszych czasach oczywiście wciąż dużo do powiedzenia mają górnicy. Warto jednak zauważyć, że zdecydowanie większe znaczenie zaczyna odgrywać rynek usług. Można to zauważyć poprzez zainteresowanie przestrzenią dla firm. Trudno znaleźć tam odpowiedniej jakości i powierzchni biuro do wynajęcia. Katowice nie są oczywiście jedynym miastem, w którym chętnie rozwijają się przedsiębiorstwa rożnej wielkości. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na Tychy, Bielsko-Biała, ale również mniejsze miejscowości w aglomeracji.

Stolica biznesu

Warszawa nie bez przyczyny przyciąga młodych finansistów z całego kraju. To właśnie tutaj znajduje się centrum finansowe naszego regionu. Każda szanująca się korporacja działająca na terenie Europy Środkowo-Wschodniej posiada filię właśnie w stolicy kraju. Nie da się ukryć, że ogromne znaczenie ma położenie na mapie. Chociaż z oczywistych względów handel ze krajami zza wschodniej granicy zdecydowanie się osłabił, to jednak mimo wszystko Warszawa wciąż stoi niezwykle mocno. Pracę można znaleźć praktycznie w każdej dziedzinie, jeżeli chodzi o usługi. Bardzo dużym szacunkiem traktuje się tutaj analityków finansowych, maklerów giełdowych, a także miłośników Excela, czyli księgowych.

Połączenie ze Skandynawią

Czasami zbyt mało wspomina się o znaczeniu handlu morskiego. A przecież nasze wybrzeże Bałtyku aż się prosi o to, aby je wykorzystać do współpracy z krajami skandynawskimi, bałtyckimi oraz Finlandią. Bez wątpienia tutaj prekursorem jest port zlokalizowany w Trójmieście, ale warto pamiętać także o Świnoujściu. Gdańsk posiada połączenia z wieloma krajami, także tymi zlokalizowanymi poza basenem Morza Bałtyckiego.