Dlaczego warto wybrać mały dom

Dlaczego warto wybrać mały dom

W atmosferze rosnących cen domów i malejącej dostępności atrakcyjnych gruntów ludzie szukają alternatywnych opcji i możliwości. Rozwiązanie problemu są małe domy. Ta koncepcja staje się coraz większą modą mieszkaniową. W tym artykule przybliżymy CI jak wygląda życie w małym domu

Życie w małym domu

Małe domy łączą minimalizm z wysoką funkcjonalnością. Główną ideą jest posiadanie domu, który spełnia Twoje potrzeby, ale nie powoduje podporządkowania mu życia.

Chociaż mały domowy styl życia nie jest dla wszystkich, to takie życie ma wiele atrakcyjnych korzyści, które przyciągają ludzi. Dzięki podejściu „mniej znaczy więcej” pojawia się uczucie większej wolności. Zmniejszenie rozmiaru domu uwalnia Cię od ciągłego czyszczenia i konserwacji, pozostawiając więcej czasu na cieszenie się życiem. Małe domy oferują niedrogą alternatywę dla posiadania mieszkania bez oszałamiającego kredytu hipotecznego na całe życie. Połącz niedrogi dom z ekonomicznym stylem życia, mniejszymi rachunkami i wydatkami, a rezultatem będzie dość tani sposób życia. Prowadzi to do atrakcyjności zrównoważonego rozwoju. Wiele małych domów wymaga tylko niewielkich ilości energii do ogrzania, a nowy, prefabrykowany mały dom lepiej zarządza energią dzięki technologii, takiej jak izolacja i podwójne szyby i dobre okna. Wysokiej jakości okna zapewnią Ci okna Częstochowa.

Małe wymiary domu

Częstym pytaniem, które ludzie zadają w przypadku małych domów, jest to, jakiej faktycznie są wielkości. I chociaż nie ma formalnej definicji, termin mały dom zwykle jest to nie więcej niż 100 m2. Takie niewielkie wymiary mają dużo zalet. Jest wystarczająco przestrzeni, ale mniej pieniędzy wydasz na ogrzewanie, montując dodatkowo piec na pellet. Ceny ogrzewania tym sposobem są dużo korzystniejsze niż gazem i węglem.

Koszt budowy małego domu

Chociaż budowanie małego domu jest znacznie bardziej ekonomiczną opcją niż większy dom, jego przystępność cenowa została nieco spłycona, szczególnie z powodu wielu historii sukcesu małych domów, które krążą o domach budowanych za rekordowo niskie koszty. To stawia nierealistyczne oczekiwania dla tych, którzy myślą, że mały dom jest rozwiązaniem na rynek mieszkaniowy, na który ich nie stać. Prawda jest taka, chyba że masz czas i umiejętności, aby samemu zbudować dom, już posiadasz ziemię lub masz dostęp do ziemi wolnej od czynszu, że w pełni funkcjonalny mały dom z 1-2 sypialniami będzie kosztował około 400-500 tys. To wciąż bardzo tanie, biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny domów. Dodatkowo musisz pamiętać o wyposażeniu domu. Wyposażenie kuchni, armatura, wanna wolnostojąca, meble i wiele innych sprzętów też swoje kosztują.